Ремонт покрівлі та реконструкція: основні етапи

Ремонт покрівлі та реконструкція: основні етапи

15.02.2023
0

Ремонт покрівлі будівель - досить частий і неминучий процес. Незалежно від типу задіяних матеріалів, настає той момент, коли дах потребує якісного ремонту або повної перебудови. До того ж, деякі власники приватних будинків вирішують переробити холодне горище на мансардне приміщення, що передбачає повну реконструкцію даху.

Мета цієї статті - ретельний аналіз причин появи дефектів покрівлі. Також ми спробуємо максимально прояснити яким чином можна уникнути найпоширеніших помилок, а також як їх можна своєчасно виправити.

Замовте реконструкцію покрівлі у нас і отримаєте безкоштовні заміри конструктиву.

Причини пошкодження покрівлі

Коротко кажучи, можна відзначити три основні причини, які призводять до того, що дах будівлі починає протікати: проектування, установка і використання. Якщо окремо розбирати проектування, то потрібно зазначити, що найчастіше саме воно містить безліч помилок. Особливо це стосується приватних будинків, які були побудовані, по суті, без будь-яких точних проектів. У даній ситуації найчастіше зустрічаються огріхи такого порядку:

  • Неточності в розрахунках або абсолютна їх відсутність.

Згодом це провокує деформаційні процеси в системі крокв, що за своєю суттю і є порушенням цілісного стану всього даху.

  • Надзвичайно складні проекти.

Гонка за креативом і оригінальністю призводить до того, що деякі архітектори можуть закладати в схему покрівлі непрості вузли, які включають димову трубу або вентиляційний канал. Наприклад, труба, яка виходить з жолоба, не дасть нормально стікати воді під час сильного дощу. Це призведе до того, що залишки опадів, замість того, щоб йти по трубі, будуть просочуватись крізь покрівельні матеріали.

  • Помилки в розрахунках з теплотехніки
Помилки в розрахунках з теплотехніки

Найголовнішим тут є правильність підбору теплоізоляційного покриття. Наприклад, помилка в товщині вибраного матеріалу спровокує недостатнє утримання тепла в мансарді а також швидкий вихід з ладу самого покриття. І, як наслідок, очікується деформація покрівлі.

Друга причина - ця неправильна установка безпосередньо матеріалів покрівлі. Рішення цієї проблеми полягає в одному - бажано запросити досвідчених фахівців, які зроблять якісний монтаж, а не сподіватися на послуги недосвідчених майстрів-аматорів.

Наступна причина - некоректне використання споруди. Навіть якісно зроблена покрівля завжди вимагає постійного обслуговування. Це стосується не тільки очищення покрівельного матеріалу від снігу в зимовий час. Необхідно вичищати листя, дрібні гілки, різне сміття, мох. Крім того, потрібно вести профілактику водостоків, оглядати стики в місцях, де є труби і антени.

До того ж, слід згадати ще одну, вже четверту причину. У даній ситуації справа стосується якості будматеріалів. Сучасний ринок в наші дні пропонує безліч продукції різної цінової категорії. На жаль, часто дешеві вироби не мають належної добротності і тому не забезпечують потрібний експлуатаційний ресурс.

Схема ремонту та перебудови даху

Початковим етапом всіх реконструкційних робіт, пов'язаних з дахом, є експертиза. Це означає, що спочатку всю покрівлю потрібно ретельно оглянути, після чого визначатися з переліком робіт. В цьому сегменті роботи є багато нюансів, які базуються на заміні покрівельного матеріалу. Наприклад, якщо приймається рішення по установці керамічної черепиці після бітумної, то цілком природно, що тут потрібно повне переоблаштування даху. Це пояснюється тим, що кераміка по вазі набагато важча і може розламати покрівлю, яка була розрахована на бітум. Варто також навести такий приклад. Якщо потрібно покласти м'яку черепицю, а до цього там був шифер або профнастил, то тоді потрібним буде укладання суцільної обрешітки хорошої якості. Все це не може не вимагати додаткових витрат.

Складання плану

Фахівці відзначають два види робіт, які передбачають процес реконструкції покрівлі:

  1. Повний демонтаж, після якого необхідне складання нової конструкції.
  2. Поетапний ремонт - роботи зі скатами даху здійснюються поетапно.

Перший варіант трохи незручний, так як його потрібно проводити виключно влітку, з прогнозом погоди на сонячні дні. Гарантію безпеки може дати спеціальний натягнутий тент, який часто роблять майстри. Однак працювати під ним не завжди зручно і тому покрівельники найчастіше користуються другим способом.

Ремонт покрівлі

Відразу варто відзначити, що капремонт і реконструкційні роботи - абсолютно різні по своїй суті. Перший спосіб передбачає неповну заміну деяких компонентів. Другий варіант вимагає повну заміну всіх складових покрівлі-поверхні та теплоізоляційного пирога.

Говорячи про ремонт, потрібно сказати, що об'єм робіт тут безпосередньо залежить від видів пошкодження даху. Як правило, заміні підлягають утеплювальний компонент, ізоляція - гідро- та парова, а також кроквяні частини, сегмент обрешітки та, безпосередньо, поверхня покрівлі.

Інколи під час проведення ремонту можуть виявлятися ті вади, які з самого початку не було видно під час експертизи. Тому досить часто капремонт може плавно перерости в реконструкцію.

Детальний ремонт даху можна проаналізувати на прикладі бітумно-черепичного даху.

  • Проведення демонтажних робіт.

При виявленні протікання, відколів та інших пошкоджень потрібно зробити заміну фанери, дощок або ОСП-плит у певному сегменті.

  • Ремонт теплоізоляції.

Цілком ймовірно, що, якщо є протікання, то тоді пошкоджується теплоізоляційний пиріг. В такому випадку з боку горища потрібно розкрити гідроізоляційні плівки і проаналізувати розміри пошкоджень утеплювача. Зазвичай волога призводить в непридатність досить невеликий шматок теплоізоляції, тому в даному випадку економія матеріалів і засобів є недоцільною. Фахівці рекомендують усувати пошкоджений шар «із запасом» - значно більше його площі.

  • Заміна кроквяних ніг.

Така заміна особливо потрібна, якщо конструкція довго перебувала під впливом вологи - протікала. Як правило, в результаті ці елементи покриваються пліснявою і розшаровуються, тому підлягають повній заміні.

  • Установка нових елементів.

Тут всі дії проводяться в зворотному порядку. Спочатку майстри кладуть утеплювальні матеріали, монтують пиломатеріали, а потім фіксують покрівлю.

Перебудова даху

Після прийняття рішення провести реконструкційні роботи, спочатку потрібно ознайомитися з основними правилами і рекомендаціями щодо їх проведення. Як приклад тут можна навести облаштування простору під покрівлею, яке вимагає наявності вентиляції. Раніше, коли горищні приміщення були холодними, вентиляційні канали не потрібні були, зараз - це вимога. Вентиляційну систему обов'язково потрібно робити, оскільки такі дії значно подовжують термін служби даху.

Говорячи простою мовою, вентиляція - це своєрідні зазори між покрівлею і теплоізоляційним пирогом. Завдяки їм можна отримати рух природних потоків повітря від карниза до конька даху. У зв'язку з цим на карнизах також повинні бути отвори, на коньку теж роблять зазори або прорізи.

Також варто зауважити, що переробка приміщення на горищі з холодного в тепле - досить дороге задоволення. З іншого боку, мансарда - це чудова причина збільшення корисної житлової площі. Саме цей фактор і рухає багатьма дачниками, які хочуть перебудувати дах.

Разом з тим - мансарда це аж ніяк не звичайний дах, і тут є безліч нюансів. При цьому, теплоізоляційні властивості конструкції займають провідне місце. Наявність на сучасному будівельному ринку інноваційних матеріалів дає можливість значно заощадити на облаштуванні будинку з деревини.

Наприклад, покрівельник може застосувати клеєний брус, вага якого набагато менша ваги звичайного дерев'яного бруса. В такому випадку матеріал буде підніматися нагору без спеціалізованої техніки, зусиллями рук самих робітників.

Важливо також і те, що клеєний брус за своїм зовнішнім виглядом практично ні в чому не поступається традиційному, з дерева. Користуючись цим, багато дизайнерів не чіпають виступаючі частини такого бруса, економлячи гроші споживача.

Окремо потрібно сказати про утеплювачі. Хороший утеплювач - екологічно чистий, теплопровідний, паропроникний, чудово тримає форму і досить довго служить. Тому, краще використовувати мінвату або скловолокно у вигляді плит. Якщо замість них взяти мати, то з часом вони провиснуть , що призведе до утворення зазорів на стиках.

Плити ж характеризуються прекрасним опором під час стиснення і забезпечують хороші протипожежні властивості. Вироби зі скловолокна відрізняються пружністю та гнучкістю. Завдяки цьому вони легко укладаються між кроквами, міцно прилягаючи до торцевих частин. Ця особливість запобігає появі так званих містків холоду. У наші дні в магазинах можна побачити різні види утеплювача. Деякі майстри вважають за краще працювати зі спіненим полістиролом або піносклом. У даній ситуації потрібно знати, що перший варіант має підвищену горючість і під час пожежі виділяє шкідливі речовини. Інший же не забезпечує цілісності покриття між плитами. Тому справжні професіонали не радять застосування цих матеріалів. Не потрібно забувати також і про шари захисту, мета яких - не допустити ушкоджень кроквяної частини і зайвого зволоження матеріалів утеплювача, до яких відносять паро- та гідроізоляційні мембрани.

Робота з мансардними вікнами

Реконструкційні роботи даху нерозривно пов'язані з облаштуванням мансардних вікон. Тут можливий простіший варіант - установка слухових віконних прорізів, але тоді приміщення всередині буде практично позбавлене денного світла. Тому на схилах покрівлі найкраще ставити великі вікна.

Відразу бажано зазначити, що форматів мансардних вікон відомо не так вже й багато. Але в цьому сегменті варто сказати про краще дизайнерське рішення - про так звані вікна-балкони. Іншими словами, відкриваючи звичне з вигляду вікно, користувач може отримати маленький балкон. Не кожного власника заміського будинку така модель зацікавить, але, все ж, цей інженерний проект має право на існування.

Монтувати мансардні вікна досить складно. Їх встановлюють на схилах покрівлі, які, при цьому піддаються великим навантаженням. Тому дуже важливо під час їх монтажу дотримуватися всіх інструкцій виробника, щоб уникнути протікання та інших неприємностей.

Потрібно сказати, що не завжди реконструкція даху супроводжується установкою вікон. Як вже було сказано раніше, вони потрібні тільки тоді, коли горище переобладнано в мансарду. В інших випадках такі вікна абсолютно не потрібні.



Необхідні матеріали

Перед роботою обов'язково потрібно визначитися з типом і вартістю матеріалів, які будуть використані в процесі реконструкції. У проекті, звісно, беруться до уваги вказівки господаря будинку. Наприклад, при заміні азбестового шиферу на профнастил витрати на реконструкцію будуть невеликими. У такій ситуації не потрібно міняти крокви, а лати, як для профнастилу, так і для шиферу, зовсім ідентичні.

Замінюючи фальцевий дах на керамочерепицю, потрібно буде витратити набагато більше грошей. У цій ситуації потрібна повна заміна кроквяної системи та обрешітки. Також, найімовірніше, необхідні будуть додаткові роботи по теплоізоляції та по іншим шарам пирога.

Підводимо підсумки

Якщо будинку потрібна реконструкція даху, то до самого процесу необхідно підходити уважно і зважено. З самого початку слід провести точні розрахунки і визначитися з фінансовою стороною питання. Інакше можуть бути допущені промахи та неточності, які призведуть у кінцевому результаті до протікання та інших вад. Тому сам процес реконструкції найкраще доручити професіоналам, а не майстрам-любителям із сумнівною репутацією.

Відгуки0
Написати відгук
Увага: HTML розмітка не підтримується. Використовуйте звичайний текст.