При облаштуванні житлових будинків та інших об'єктів важливим завершальним у будівництві моментом вважають монтування системи водостоку. Для цього потрібен монтаж спеціальних конструкцій збірного типу, які складаються з металевих або пластикових деталей. Вони значно подовжують експлуатаційний період стінових блоків, даху і основи будівлі, оскільки мають здатність надійно охороняти будинок від впливу зовнішнього середовища. Як правильно провести роботи самостійно по монтажу подібних систем, ви зможете дізнатися за допомогою цієї статті.
Гайменування робіт | Ціна, грн | Одиниці виміру |
---|---|---|
Монтаж водосточної системи | 160 | м.п. |
Зміст статті
- Основні властивості систем стоку води
- Види систем відповідно до матеріалу їх виготовлення
- Полімерні комплекти
- Металеві системи
- Покрокова інструкція монтажу
- Крок 1 - розрахунок і проектування
- Крок 2 - установка основних компонентів
- Крок 3 - монтаж труб для стоку води
- Підсумки
Основні властивості систем стоку води
Конструкційні характеристики споруд для відводу води протягом багатьох років практично не змінювалися. Основними компонентами в них, як і раніше, були і залишаються жолоби і вертикальні стояки.
Разом з тим, все ж потрібно відзначити появу останнім часом інноваційних деталей, за допомогою яких процес монтажу значно полегшився.
Випуск таких компонентів різними торговими марками дає можливість сучасному споживачеві легко і швидко підібрати найбільш підходящі елементи навіть для самих складних систем.
Виконавши необхідні розрахунки, можна заздалегідь визначити потрібну кількість матеріалу, потім придбати його в спеціалізованих магазинах та скласти їх за принципом конструктора.
Якщо необхідно встановити водостік на дачній будові з маленьким двосхилим дахом, допустимо застосувати оцинковані вироби зі сталі, самостійно збудувавши певний пристрій.
Двоповерхова будівля, яка має оригінальний фасад і складну покрівлю, зажадає від вас вже готового комплекту, виконаного професіоналами. Саме він стане не тільки захистом, але і прикрасою будівлі.
Види систем відповідно до матеріалу їх виготовлення
Перш, ніж приступати до монтажу та облаштування, слід заздалегідь правильно підібрати необхідний матеріал. Від цього залежать методи і типи установки комплектуючих деталей. Умовно, такі схеми поділяються на два великих сегменти: виготовлені з металу або пластичних мас.
Полімерні комплекти
Полімерні вироби - це компоненти, вироблені на основі вінілового матеріалу з додаванням спеціальних пластифікаторів, стабілізаторів та інших інгредієнтів. Такі добавки дозволяють поліпшити міцність і надійність деталей. Загальний термін служби систем з пластика - в межах 10 - 15 років.
Пластикові набори користуються величезною популярністю у будівельних організацій, а також у домашніх майстрів. Це пояснюється рядом безперечних переваг, а саме:
- вироби з пластику досить легкі за вагою і тому прекрасно підходять для монтажу на старі будівлі, в яких перевантажувати крокви і фасадний сегмент вкрай небажано;
- вони допускають експлуатацію при певному температурному діапазоні;
- пластик не піддається корозійним процесам, в той час, як металеві дуже часто покриваються іржею;
- вони легко витримують негативний вплив речовин, які знаходяться в навколишньому середовищі;
- монтування пластикових наборів не відрізняється особливою складністю, і впоратися з таким процесом може навіть недосвідчений майстер;
- вироби відрізняються дизайном, і тому користувачу нескладно буде вибрати найбільш підходящих варіант;
- їх вартість цілком доступна для широкої категорії споживачів.
Разом з тим, слід зазначити і деякі недоліки пластикових комплектів. Наприклад, вони мають більшу гнучкість в порівнянні з металевими і тому їх елементи потрібно монтувати з певним інтервалом.
При перепадах температур пластик буде міняти свою форму, а це значить, що потрібно буде велику увагу приділити додатковим компонентам.
У бюджетних моделей з часом може змінитися колір внаслідок вигоряння. Ще однією вадою пластика є неможливість витримати великі вантажі і схильність до різного роду пошкоджень. Після установки такого комплекту потрібно постійно стежити за скупченням снігу і очищати заледеніння.
Металеві системи
Системи з металу більш надійні і зносостійкі. Пояснити це дуже просто: сам метал за технічними характеристиками володіє надзвичайно тривалим терміном дії.
Сучасне виробництво пропонує покупцям багато різних варіацій - від звичайних з оцинкованої сталі, і до дорогих мідних.
Найбільш поширені матеріали виглядають наступним чином:
Оцинкована сталь бюджетного типу
Сталеві вироби з полімерної обробкою
Водостічні системи з алюмінію
Елітне рішення - мідні водостоки
Крім згаданих вище матеріалів, багато виробників використовують також і сплави - цинку з титаном, алюмінію з цинком.
Титаново-цинковий сплав дорожчий, але не допускає контактування з міддю і залізом. Інший сплав дешевший, добре відбиває світло, має непогані показники теплостійкості і володіє красивим кольором срібла.
Якщо говорити про довговічність, то металеві пристрої набагато вигідніше полімерних аналогів. Однак їм притаманні і певні недоліки - вони легко проводять тепло і не приглушають шум. Також вони багато важать, а при пошкодженні захисного покриття швидко іржавіють.
При виборі матеріалу слід враховувати безліч факторів, у тому числі, і якість поверхні.
Покрокова інструкція монтажу
Підготовчі роботи і монтаж водостічних систем умовно можна розділити на три великі етапи:
- проектування - проведення необхідних розрахунків, вибір потрібних деталей та опрацювання схеми;
- збір горизонтальних елементів, які відповідають за водоприймальну частину;
- установка труб, які виводять воду в ливнівки.
Всі роботи проводяться в напрямку зверху вниз, іншими словами, початкові елементи слід монтувати на даху, потім - деталі у напрямку до фундаменту і вимощення. Всі процеси потрібно здійснювати з обов'язковим урахуванням типу і видів самої системи і використовуваних матеріалів.
Як приклад, можна розглянути систему водостоку із пластику, з якою найкраще працювати самостійно.
Крок 1 - розрахунок і проектування
Проектні роботи багато в чому залежать від формату покрівлі, її розмірів і виду. Для початку слід виміряти поверхню даху.
Довжина жолобів визначається з урахуванням розмірів скатів, ширини і розташування - в розрахунку на їх площу.
Для повноцінного відведення атмосферних опадів потрібно звернути увагу на такі нюанси:
- Кількість жолобів для збору води. Двосхилий дах передбачає два компоненти, чотирискатний - чотири, які об'єднуються безперервним контуром. При наявності більшої кількості скатів необхідно під кожним з них розмістити жолоб.
- Кількість стояків. Зазвичай, їх розміщують на кутах будівель, і тому таких виробів можна встановлювати в межах чотирьох. При довжині жолоба більше 12 метрів у центральному сегменті треба змонтувати ще одну воронку з трубкою.
- Вид кріплень. Як правило, можна застосовувати два підвиди - подовжені та укорочені. Перші укладаються на частини обрешітки ще до монтажу покриття покрівлі, другі закріплюються на фронтальній частині. Укорочені вироби доступні для монтування в найбільш зручний момент.
- Ухил горизонтальних компонентів. Це потрібно для розташування жолобів під ухилом 1 - 3 см на погонний метр. Внизу потрібна буде воронка для збору води.
Від того, як розташовані, стояки, цілком залежить здатність системи відводити воду з даху. Зазвичай, вони розміщуються по кутах, але може також зустрічатися і центральне розташування - в поглибленнях.
Бажано також взяти до уваги і красу оформлення - труба для стікання води не повинна виступати за межі фасаду, заважати на стежках для ходьби або займати простір ділянки біля будинку.
Загальноприйнятих планів монтажу не існує, так як кожна окрема будівля передбачає індивідуальні показники і розрахунки.
Проте, фахівці можуть підказати деякі правила, які допомагають більш точно проводити розрахунки:
- довжина жолобів визначається за протяжністю карниза, до того ж потрібно додати на кожні 12 метрів по 2,5 міліметра для розширення;
- з'єднання потрібно вибирати з розрахунку звичайної величини певного компонента - для 4-метрового жолоба 12-метрового карниза потрібно брати 2 з'єднання;
- воронки потрібно брати поштучно на 12-метровий жолоб; довші вимагають ще одного додаткового пристрою;
- елементи кріплення встановлюються з розривом в 05-06 м, при цьому самі воронки вимагають додаткових матеріалів;
- кількість кріплень залежить від висоти будівлі, одні елементи потрібно фіксувати біля відведення і воронки, інші - з періодичністю в 1,2 - 1, 5 см від них.
Також при розрахунку неодмінно береться до уваги ширина жолоба і внутрішній розмір водостічних труб.
Для полегшення завдання фахівці радять використовувати такий спосіб розрахунку діаметрального розміру труб: для кожного квадратного метра покрівельного матеріалу необхідно 1,5 см? перетину труби.
При встановлених розмірах скатів даху до 80 м? розрахунки можна не робити, беручи за основу вертикальні труби діаметром в 100 мм.
Крок 2 - установка основних компонентів
Для монтування гачків-кріплень, за допомогою яких найчастіше тримаються жолоби, потрібно зняти останній сегмент покрівлі, щоб отримати доступ до обрешітки.
При неможливості такої дії потрібно зробити короткі гаки і закріпити їх з лицьового боку.
Правильна установка жолоба не повинна допускати переливу води через край, а також збору снігу і льоду..
Кріплення потрібно встановлювати за такою схемою:
- примірювання і підбір довжини пристрою, а також визначення точки монтажу;
- визначення кута нахилу в сторону воронки для збору води;
- згинання утримуючих елементів;
- інсталяція перших кріплень;
- установка деталей, які залишилися, по попередньо простягнутій мотузці.
Після закріплення кріплень потрібно приготувати і змонтувати воронку.
З цією метою в позначеній точці її потрібно прикласти до жолобу, а потім накреслити контурні лінії та висвердлити отвір за допомогою свердлильного інструменту з коронкою необхідного розміру. Після цього зробіть зачистку краю і з'єднайте воронку з отвором.
Монтаж ринви потрібно починати з деталі, яка має уже закріплену лійку. Після цього до неї прикласти наступну деталь, при цьому роботу потрібно продовжувати до самого низу. Компоненти жолобу з'єднують з допомогою спеціальних деталей.
Укорочені кріплення встановлюють за допомогою інших методів:
При правильній установці кронштейнів монтажні роботи водостоків проходять швидко і без ускладнень.
Крок 3 - монтаж труб для стоку води
Стояк потрібно встановлювати, починаючи з верхнього сегмента в тому місці, де воронка переходить в трубу. При виступі карниза менше 0,25 м цей елемент збирається з двох колін.
Відходячи від воронки, потрібно поступово продовжувати збірку вниз. При цьому два сусідні з'єднання повинні мати зазор в межах 20 мм по ширині, щоб була можливість компенсувати лінійне розширення.
Для запобігання стирання поверхні труби слід ставити гумові ущільнювачі, які також надаються в наборі від сучасних виробників.
Кріплення не потрібно загвинчувати до кінця, щоб мати можливість в подальшому замінити або демонтувати конструкцію.
Для запобігання засмічень труби потрібно подбати про фільтри, які монтуються у воронці. При відсутності в комплектації від виробника їх можна виготовити самостійно - з дроту.
Головне при цьому, щоб сітка не пропускала різне сміття, яке потрапляє в труби разом з дощем і талим снігом.
Періодично необхідно проводити профілактичне очищення всієї конструкції. В такому випадку труба не буде засмічуватися великою кількістю сміття, піддаватися деформації і, таким чином, прослужить набагато довше.
Взимку також потрібне очищення системи від льоду, використовуючи обігрів водостоків.
Підсумки
Монтаж водостоку - справа не дуже складна і цілком може бути виконано майстром будь-якої кваліфікації. Проте, необхідними знаннями, все ж, потрібно володіти. В першу чергу, майстер повинен добре розбиратися в розрахунках і виборі необхідних комплектуючих.