
Монтаж профнастилу на дах

У процесі вибору якісної покрівлі більшість забудовників віддають перевагу саме сталевим листам. Адже цей матеріал має високі якісні показники, стійкість до негативного впливу ззовні. Тому профлист прийнято вважати одним із найбільш популярних видів покриттів.

Недоліки та переваги матеріалу
В основі процесу виготовлення представленого будматеріалу лежить застосування принципу холодного катання. Тому виробники використовують виключно високоякісну сталь. Щоб збільшити показники міцності, розробники додають до основного матеріалу відповідні складові елементи, які виконують захисну функцію.
Профільований лист характеризується такими перевагами:
- Тривалий експлуатаційний термін.
- Стійкість до різких температурних перепадів.
- Простий спосіб укладання, який дозволяє монтувати листи власноруч.
- Цей матеріал відмінно підійде для перекриття одно- і двосхилого даху.
- Демократична ціна дозволяє придбати якісну продукцію, заощадивши при цьому на матеріалах.
- Легка вага дозволяє використовувати спрощену кроквяну конструкцію.
- Простий і зрозумілий демонтаж, у разі потреби.
Єдиний недолік такої покрівлі у поганій звукоізоляції. Маємо попередити, що в будинку буде чути стукіт від крапель дощу або граду.

Нахил покрівлі
Перед початком виконання монтажних робіт потрібно обов'язково врахувати конкретний кут нахилу покрівлі. Крім того, саме цей параметр має прямий вплив на правильний розрахунок нахлесту.
З огляду на той факт, що нахлест залежить від похилого кута, рекомендується звернути увагу на такі нюанси:
- Коли кут нахилу покрівлі варіюється в межах від 12 до 15 градусів, тоді нахлест повинен бути близько 20 см.
- У разі мінімального кута нахилу (максимум 12 градусів), потрібно буде подбати про герметизацію ділянок нахлесту. В такій ситуації хорошим вибором вважається герметик на основі силікону.
- Коли кут нахилу варіюється від 15 до 30 градусів, нахлест може становити 10-15 см.
- Якщо нахил перевищує позначку в 30 градусів, то нахлест не повинен бути більше 10 см.
Тільки після вирішення всіх питань, пов'язаних із кутом нахилу, можна переходити до виконання монтажних процесів.
Підготовчий етап
Укладання профнастилу починається з виконання підготовчих етапів:
- Важливо правильно розрахувати точну кількість матеріалу, щоб не придбати зайвого і, навпаки, виключити ситуації, коли листів буде недостатньо. Розрахунок безпосередньо залежить від габаритів майбутньої покрівлі, її кута нахилу і нахлесту. Найкраще підраховувати кількість листів і округляти його в більшу сторону. Таким чином, вийде кількість з деяким запасом.
- Правильне транспортування листів. Матеріал повинен бути захищений від можливих пошкоджень під час перевезення на різні дистанції.
- Піднімати матеріал наверх - на дах - потрібно по спеціальним лагам. Тому, важливо заздалегідь подбати про те, щоб все було відповідно підготовлено.
Кроме того, потребуется подготовить все необходимые инструменты для работы: рулетка, молоток, дрель с комплектом разных сверл, ножовка по металлу, рейка и шнур.Крім того, потрібно буде потурбуватись про наявність всіх необхідних інструментів для роботи: рулетка, молоток, дриль з комплектом різних свердел, ножівка по металу, рейка і шнур.

Підготовка вентиляційного та гідроізоляційного шару
З житлових кімнат вгору піднімається волога, це призводить до утворення цвілі та грибка. Щоб уникнути подібних процесів, рекомендується створити і підтримувати однаковий температурний режим у всьому просторі - внизу і вгорі. Тому, так важливо враховувати особливості паро-, гідро- і теплоізоляції.
Готуємо дах до майбутніх монтажних робіт:
- Укладання гідроізоляційного шару здійснюється перед тим, як будуть використані листи. Однак попередньо важливо потурбуватися про організацію обрешітних конструкцій.
- Досвідчені майстри працюють із плівкою, яка має гідроізоляційні властивості. При фіксації краї плівки повинні трохи виступати, приблизно на 20 мм.
- Укладання плівки починають з самого низу покрівлі і продовжують до конька.
- Кожен з отриманих нахлестів потрібно ретельно проклеїти клейкою стрічкою. Це необхідно для отримання герметичних швів.
Також потрібно подбати про створення вентиляційних зазорів, завдяки яким буде забезпечено вільне переміщення повітряних мас. Тому, між листами і коньковою конструкцією необхідно зробити невеликі зазори.

Процес укладання профнастилу
Процес укладання таких листів досить простий і зрозумілий. Однак, існують певні правила, дотримуючись яких, вдається виконати всю роботу максимально якісно і професійно.
Перше, що потрібно зробити, нарізати листи потрібної довжини для подальшої фіксації по боках покрівлі.

Під час нарізки матеріалу потрібно дотримуватися рекомендацій:
- Процедуру нарізки проводимо виключно на рівній і стійкій поверхні, щоб виключити утворення можливих нерівностей.
- Найчастіше страждає край матеріалу, тому найкраще перестрахуватися і заздалегідь підібрати відповідну фарбу. Після пошкодження можна буде акуратно підфарбувати край.
- Під час роботи можна використовувати дриль з дисковим типом насадки, ножиці або ножівку по металу.
- При обробці профнастилу слід відмовитися від інструментів, які мають абразивні насадки. Таким чином, майстри не радять використовувати в роботі «болгарку». Інакше буде виділення великої кількості теплової енергії, що негативно позначиться на технічних характеристиках матеріалу.
Витратний матеріал найкраще брати з невеликим запасом, так як велика ймовірність деформації листів спостерігається саме на етапі нарізки.

Коли нарізка листів завершена, час піднімати їх на дах. Через величезний розмір листи досить складно піднімати, тому важливо використати лаги. Вони фіксуються таким чином, щоб одна сторона надійно впиралася в землю, а друга - у карнизну конструкцію.
Переходимо до наступного етапу - укладання листів. Для правильного виконання роботи потрібно враховувати наступні послідовні дії:
- Для якісного кріплення матеріалів використовують набір шестигранних саморізів. Такі елементи мають довжину 80 мм і додатково укомплектовані ущільнювальною накладкою.
- При закручуванні важливо враховувати зусилля, що докладаються: не варто занадто перестаратися, так як це може призвести до підвищеної щільності накладки, як результат - порушення гідроізоляційного прошарку.
- Фіксувати матеріал потрібно внизу хвиль - на кожному листі. Кріплення хвилі у верхній частині проводиться на ділянках з коньками і там, де є нахлест.

- Для правильного виконання всіх монтажних робіт потрібно врахувати ще одне важливе правило - укладання починаємо з торця скату.
- З боків нахлест необхідно виконувати тільки на половину хвилі. Винятком є наявність пологого скату. У такому випадку дозволено заходити на півтори хвилі. Це потрібно для запобігання можливих протікань у майбутньому.

- Важливо подбати про спеціальні ущільнення в області стиків - як поздовжніх, так і поперечних. У цьому випадку допоможе спеціальна клейка стрічка або її популярний замінник - бітумна мастика.
- Фронтонні частини покриття обов'язково потрібно прикрити за допомогою вітрових накладок. Їх основне завдання - вберегти дах від сильних поривів вітру. Для надійної фіксації потрібно набір саморізів, між якими під час кріплення важливо дотримуватися конкретної дистанції - 20 см.

Укладання профнастилу вважається нескладною процедурою і при використанні певних рекомендацій її можна зробити власними силами.
При цьому важливо враховувати чітку послідовність дій. При появі навіть незначних відхилень або перекосів потрібно відразу ж їх усунути. Тільки у такому випадку можна отримати високоякісне покриття покрівлі.
Необхідні процеси для завершення монтажних робіт
Коли укладання профнастилу завершено, потрібно виконати ще кілька важливих і вкрай необхідних дій:
- Фіксація конька. Монтаж потрібно починати з того місця, де помічено мінімальний вплив сильного вітру. Згідно бажання, можна вибрати різні варіанти коньків: фігурний, звичайний або черепичний. Кріплення проводиться із застосуванням набору саморізів, а також з урахуванням конкретної дистанції між ними - близько 25 см. Не варто ігнорувати використання ущільнювального матеріалу і потрібно потурбуватися про наявність вентиляційних отворів.
- Фіксація снігового бар'єру. Ця деталь потрібна в зимовий період, коли на даху збирається велика кількість снігу, що поступово починає танути під впливом сонячних променів. Основне завдання даного бар'єру полягає в тому, щоб запобігти лавиноподібному сходу снігу з даху. Таку конструкцію фіксують в області нижнього краю даху - поперек ската. Установка відбувається в бруски, що були попередньо підготовлені.
- Утеплюємо покрівлю. Можна скористатися найпоширенішим видом утеплювача - мінеральною ватою. Її потрібно акуратно укласти в простір, що утворилося між кроквами.
Після проведених додаткових робочих процесів, вдається отримати дійсно якісну і надійну покрівлю на дах, яка витримає будь-які погодні випробування.
Догляд за профнастилом
Для тривалого експлуатаційного терміну покрівельного матеріалу, за ним потрібно правильно доглядати.
Профнастил - популярний матеріал, який не вимагає особливого догляду. Однак, все ж, бажано дотримуватись кількох перевірених рекомендацій:
- Потрібно обережно пересуватися по поверхні даху, щоб від отриманих навантажень матеріал не деформувався.
- Якщо покриття старе, то можна проводити його повторне фарбування. Але, найкраще скористатися спеціальними речовинами, які призначені для роботи з металевими виробами.
- Перед початком укладання листи найкраще розташувати на відповідну підставку, а не просто класти на землю. Спорудити підставку можна з дерев'яних дощок товщиною близько 25 см.
- При виявленні подряпин на поверхні профнастилу, не обов'язково намагатися їх швидко прибрати: під пластиком знаходиться захисний оцинкований шар, який має антикорозійні властивості.
- Два рази на рік покрівлю потрібно очищати від опалого з дерев листя, бруду і пилу. При цьому не рекомендується використовувати щітки з твердим покриттям або очищувальні засоби, у складі яких є абразивні частинки.
Таким чином, профнастил прийнято вважати одним із найкращих варіантів покрівельного покриття. При дотриманні всіх правил монтажу та оптимальних умов експлуатації покрівля прослужить довгий час, незважаючи на всі можливі механічні впливи та погодні умови.