
Монтаж ПВХ мембрани
Каталог сучасної продукції для даху включає в себе ПВХ мембрану, яка характеризується високими технічними властивостями і прекрасно зарекомендувала себе в експлуатації. Ця стаття розповість про ПВХ мембрани та різні технології її монтажу.
Властивості та складові ПВХ мембран
У порівнянні з іншими видами будівельних матеріалів, мембрана відносно недавно з'явилася на сучасному ринку - приблизно 40 років тому. Завдяки своїм відмінним експлуатаційним характеристикам, вона незмінно займає почесне місце серед іншої сировини. Фахівці відзначають кілька різних способів її монтажу, про які варто обов'язково згадати.

ПВХ мембрана - це особливий покрівельний матеріал, який має унікальні властивості гідроізоляції. Виробництво її здійснюється на основі полівінілхлориду, а сама плівка включає в себе декілька компонентів:
- Верхня частина - найміцніша і не піддається зовнішньому впливу. Вона якісно оберігає від ультрафіолету, і зустрічається в різному кольоровому діапазоні. Тому забудовник має можливість вибрати найбільш підходящий для його випадку варіант, оптимізований під загальну архітектуру.
- Другий шар - поліефірна сітка, яка передбачає армоване виконання. Така частина може зустрічатися не в кожному матеріалі.
- Нижній шар обов'язково виконаний в темному кольорі. Це дає можливість при розриві матеріалу в верхніх частинах оперативно визначити місце пошкодження для проведення подальшого ремонту.
Особливо небезпечні в цьому випадку сонячні промені, які ведуть до швидкого руйнування цілісності плівки. У зв'язку з цим в основний склад, зазвичай, вносять абсорбери, які утворюють міцний бар'єр, що не допускає згубного впливу ультрафіолету.
Як правило, виробники такої групи товарів дають гарантію на 8 - 12 років. Проте, загальний термін експлуатації цієї плівки може складати до 50 років. Досягти таких унікальних результатів дозволяє застосування особливої технології. Вона полягає в залученні гарячого потоку повітря, за допомогою якого відбувається зчеплення листів внахлест. Таким чином, у результаті виробник отримує мембрану з міцною і суцільною поверхнею з міцними швами. При цьому проводити монтажні роботи допустимо при будь-якій погоді, як влітку, так і взимку.

Як використовується мембрана
Укладати ПВХ мембрану можна на будь-якому типі будівель - як на тих, що перебувають в експлуатації, так і на тих, які простоюють. Цей матеріал відмінно підходить для плоскої покрівлі, і може бути використаний при зведенні багатоповерхівок, на промислових будівлях, торгових центрах тощо. При будівництві житлового сектора цей матеріал використовується вкрай рідко - це обумовлено досить високою вартістю плівки, а також архітектурною різноманітністю дахів.
При установці ПВХ плівки мембранного типу на плоскі дахи слід дотримуватися правильної технології - тільки так можна отримати якісний результат, який забезпечує тривалий термін користування та відсутність частих ремонтів у подальшому. Однак, при цьому потрібне регулярне очищення дренажної системи і своєчасна перевірка покрівлі для виявлення можливих пошкоджень.
Інноваційні технології і висока якість сировини дають можливість виробляти матеріал з незначною вагою. Покрівля, виконана із застосуванням ПВХ мембрани, не перевантажує опорні частини фундаменту і самої будівлі. Товщина плівки, зазвичай, становить від 0,8 до 2 міліметрів, а один квадратний метр матеріалу важить всього 1,5 кілограмів. Для покупців ця плівка є в рулонах, у різних розмірних параметрах - по довжині і ширині. Тому, можлива купівля такої плівки в потрібній кількості без проблем, щоб після проведених робіт не залишалося зайвого матеріалу.

Основні переваги та слабкі місця ПВХ мембрани
Ключові особливості матеріалу відрізняються великою кількістю переваг, зокрема:
- Оперативний монтаж всіх частин виробу.
- Тривалий експлуатаційний період.
- Високий рівень стійкості верхнього шару до впливів зовнішнього середовища, а також здатність витримувати морози до - 60 градусів.
- Надзвичайно міцна структура плівки, яка одночасно характеризується еластичністю і гнучкістю.
- Високі показники паропроникності, які дозволяють уникати появи вологи і пари на поверхні виробу.
- Простота установки на дах будь-якої конфігурації, включно з нерівностями.
- Повна відповідність нормам пожежної безпеки з огляду на застосування в процесі виробництва негорючої сировини.
Якщо згадати про недоліки мембранної ПВХ, то слід сказати про високу ціну на даний матеріал. Тому придбати таку плівку зможе не кожен користувач. З іншого боку, зазначений недолік легко перетворюється на перевагу, адже після установки ПВХ на покрівлю можна гарантувати її тривалу експлуатацію. Наприклад, бітумна черепиця вимагає ремонту вже через три роки, а покриття з мембрани прослужить не менше 40 років.

Правила установки мембранної покрівлі
Головне завдання ідеального даху - не тільки захист внутрішнього простору від впливу ззовні, а й економія тепла в будівлі та виведення непотрібної вологи. Всі ці параметри визначають довговічність ПВХ.
Серед фахівців з цього напряму відоме поняття «покрівельний пиріг». Цей термін виник на основі пошарової будови плівки. Мембрана обов'язково передбачає наявність пароізоляційного, гідроізоляційного і утеплювального шарів. Крім них, деякі види ПВХ можуть також містити і додаткові шари, присутність яких залежить від призначення основного матеріалу.
Класичний варіант монтажу покрівлі з участю мембранної ПВХ передбачає наявність таких компонентів:
- Профлист основний, який має захисну дію.
- Пароізоляція - плівка, яка не допускає появи вологи і конденсату.
- Теплоізоляція - відповідає за збереження тепла, і складається з шару мінеральної вати, яка в деяких випадках може замінюватися пінополістиролом або скловатою.
- Додаткова теплоізоляція - для оптимального розподілу навантаження на дах. Тут також може використовуватися мінвата, але з більш високим відсотком щільності.
- Телескопічні кріплення.
- Установка мембрани ПВХ.

Додаткові матеріали для укладання мембрани
В наші дні користувачі можуть замовляти безліч різних матеріалів, які передбачають спільну установку з мембранним покриттям. З їх допомогою можна легко і відносно швидко зробити якісний і надійний покрівельний шар, який відрізняється прекрасними гідро- і теплоізоляційними властивостями. Сучасні виробники рекомендують звернути увагу на певні типи мембранного матеріалу з різними параметрами.
Вироби, виконані на основі полівінілхлориду, укріплені спеціальною армуючою сіткою з поліефіру. Для підвищення гнучкості і пластичності цієї плівки, зазвичай, в основну сировину додаються особливі пластифікатори.
Такі вироби характеризуються підвищеною міцністю і надійністю в роботі, що обумовлено особливою технологією з'єднання компонентів. Тому плівка має цілісну поверхню, а її стики досить міцні. До незначних недоліків можна віднести не дуже великий рівень стійкості до масел, бітуму та розчинників.

Споживачі також можуть купити системні рішення мембрани, вироблені на базі штучного каучуку. Ця плівка також армується з використанням поліефірних ниток. Цей матеріал відрізняється демократичністю ціни, забезпечуючи високий експлуатаційний ресурс і підвищену гнучкість. До негативних факторів потрібно віднести необхідність використання тільки клею під час установки плівки, за допомогою якого здійснюється з'єднання листів. Це буде проблемною зоною, яка вимагатиме періодичних перевірок. Мембрани ТПО виготовляються на основі термопластичних олефінів з можливим використанням армування, але є також варіанти і без цього посилення.
При з'єднанні елементів цієї плівки застосовується метод гарячого зварювання. Завдяки йому виходить досить міцний і якісний шов. Серед недоліків можна відзначити не дуже велику еластичність матеріалу.

Як монтується плівка ПВХ
Правила установки покрівлі залежать від закріплення основних елементів, а також кількості використаної плівки. Тут ми підібрали найбільш практичні способи установки ПВХ-мембрани, рекомендовані провідними професіоналами.
Баластний метод установки
Основою цього способу є дотримання такої технології:
- Цей метод рекомендований при наявності невеликого нахилу даху. Спочатку плівка розкладається нагорі, після чого її потрібно розгорнути і ретельно розгладити. Деталі скріплюються з використанням клею або при залученні теплового зварювання по периметру покрівлі.
- Зверху на мембранний шар укладається баласт в приблизному розрахунку 50 кг на метр кв. площі. Найкраще для цього підходить річкова галька середньої фракції. Також може використовуватися щебінь і гравійний матеріал.
- Під час купівлі для роботи не окатаних матеріалів потрібно використовувати мати або спеціальне полотно для запобігання ушкоджень поверхні. Щільність такого пристосування повинна складати 50 гр на 1 кв. метр.
Механічна фіксація мембранного покриття
В якості додаткового обладнання в цьому випадку бажано використовувати рейку, тримач і фіксатори телескопічного типу. Спочатку слід вирахувати навантаження всіх компонентів даху, які використовуються для фіксування настилу. Розглянутий метод можна застосовувати в тому випадку, якщо немає можливості працювати з клеєм.
Для основи в даній ситуації може виступати деревина, профільований настил, залізобетонні конструкції тощо. Щоб кріплення було максимально якісним, потрібно правильно підібрати крайні рейки, монтовані по периметру даху. Надзвичайно важливим елементом тут вважається телескопічне кріплення у вигляді своєрідних пластикових парасольок. Вони складаються з металевого анкера і широкого капелюшка.
Механічне кріплення передбачає розміщення мембранної плівки внахлест. Крок фіксації кріплень в цьому випадку - 20 см. У випадку ската покрівлі більше 2 - 40, потрібна буде ще одна смуга фіксації.
Монтаж з використанням клею.
Ця технологія застосовується в будівництві не так часто, оскільки згаданий метод відноситься до категорії неекономічних. Це кріплення не дуже надійне в плані утримання виробу на поверхні. Переважно метод використовується тільки тоді, коли ніякої іншої альтернативи для фіксації мембрани ПВХ не існує.

Клей для використання допускається у вигляді спеціальної суміші, але при цьому її міцність не повинна перевищувати міцності з'єднання шарів мембранного покриття. Розмазувати його по всій площині даху небажано. Зазвичай, в даному випадку речовина, яка клеїть, розподіляється по периметру даху, в тому числі, в сегментах прилягання плівки до вентиляційного ходу або димової труби.
Зварювання мембранної ПВХ
Спосіб гарячого зварювання є найпопулярнішим і найбільш використовуваним. З цією метою бажано придбати спеціалізований апарат, за допомогою якого можна отримати потужний повітряний струмінь, нагрітий до температури 450-600 градусів. У роботі з укладання плівки потрібно дотримуватися загальних параметрів створюваного шва, який повинен бути в межах 2 - 10 сантиметрів.

Використання цього методу відрізняється масою переваг, серед яких найважливішим є висока якість покритої площині. Головною відмінністю такого варіанту установки ПВХ від клейового методу є здатність швів протистояти ультрафіолету та інших зовнішніх факторів. При цьому потрібно пам'ятати, що одному впоратися з такою роботою неможливо, а тому в даній ситуації потрібна допомога бригади фахівців.
Всі перераховані вище методи і згадані технології застосовують майже завжди, мембрану ПВХ допустимо встановлювати і на невеликих будівлях, і на величезних хмарочосах. Але, за будь-яких обставин, загальні результати і експлуатаційний період безпосередньо залежать тільки від правильного вибору матеріалів та підбору способу найкращого кріплення .